Gemi Adamları Derneği- Gemi İş kazaları | Gemi Adamları Nedir ve Ne İş Yapar?
16545
post-template-default,single,single-post,postid-16545,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Gemi Adamları Nedir ve Ne İş Yapar?

Gemi Adamları Nedir ve Ne İş Yapar?

Gemici nedir?

Deniz üzerinde yüzen ufak veya büyük , makine gücü veya yelkenle seyreden gemilerde güverte işleriyle ilgilenen personele gemici denmektedir.

Gemici gemideki amiri güverte lostromosunun ( güverte reisi ) kendine verdiği işleri mesai saatlerinde yapmakla yükümlüdür. Genel olarak geminin raspa ve boyası , ambarların bakımı,yıkanması,temizlenmesi,yükleme techizatlarının bakımı , kreynler,vinçler gibi aksamların yağlanması , gemi tanklarının bakımı gibi el becerisi isteyen işleri yapar.

Gemi seyir halindeyken gerekirse güverte zabitleriyle köprüüstünde ( Kaptan köşkünde ) gözcü vardiyası tutar.Gemi otopiotta değilse dümen tutar.

Gemide yaşam mahalinin ve güvertelerin yıkanması , temizlenmesi gemicilere aittir.

Güverte personeli olarak hiyerarşi sırası şöyledir.

Gemici  < Usta Gemici  < Marangoz ( fenerci ) < Güverte lostromosu ( reis )

Güverte lostromosu genel olarak bütün gemiciler ,usta gemicilere iş dağılımı yapar. Geminin ana güverte amiri ikinci kaptandır. Bütün mürettebat gemide ikinci kaptandan iş alır ve genel olarak ikinci kaptana “efendi kaptan” denir.

Yağcı nedir ve ne iş yapar ?

Gemilerin makine dairesinde çalışan ve makine mühendislerinin nezaretinde bütün makinelerin bakımı yapan , yağlamasını yapan, basınçlarını ve sıcaklıklarını kontrol eden , makinelerin ilgili temizliklerini yapan , makine sökülmesi ve monte edilmesinde makine zabitlerine yardımıcı olan çalışanlardır. Gemide makine dairesinin ve makine kontrol odasının temizliği yağcılardan sorumludur.

Günümüz gemilerinin bir çoğunda geceleri makinede vardiya düzeni olmasa da vardiya tutulan gemilerde makine zabitleriyle vardiya tutar.

Makine personeli hiyerarşi sırası şöyledir.

Yağcı < Makine lostromosu < ikinci mühendis

Aşçı nedir ve ne iş yapar ?

Gemide öğlen ve akşam yemeklerini hazırlamak baş görevidir.Ayrıca çay saatlerinde veya bayram gibi özel günlerde hamurişi,pasta ,börek vs gibi yiyecekler hazırlar.Uzakyol çalışan ve uzun süre limana uğramayan gemilerde ekmek işinide aşçılar yapmaktadır.

Gemide kumanyayı yönetmek  ve idare etmek  tabii ki aşçının en önemli görevleri arasındadır.

Kamarot nedir ve ne iş yapar ?

Gemilerde genel olarak aşçıya yardım eden ve garsonluk yapan personeldir.

Yemek saatlerinde personel ve zabitan salonunda servisleri açmak , masayı hazırlamak ,yemek sonrası temizlik yapmak ,  çay demlemek ,  kumanya yönetimi konusunda aşçıya yardımcı olmak kamarotun görevleri arasındadır.